Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama 
   Ana Sayfa
  Kültür Portalı
     
Alışveriş

- İriliği, çatlama oranı ve protein miktarının fazla olmasına karşın yağ oranı düşüklüğü ve lezzeti ile dikkatleri çeken Siirt fıstığı kuruyemiş piyasasında aranılan ürünler arasındadır.

- Battaniyecilik tiftiğin tamamen el emeği ile dokunmasına dayalı yöreye özgü bir sanattır. Aynı dokuma tekniği ile tiftikten atkı, manto, kaban, yelek vb. elde edilmektedir.

- Bunun yanı sıra ilin bir çok yerindeki evlerde ve atölyelerde üretilen kök boya Jirkan kilimleri yöreye gelenlerin alamadan edemedikleri ürünler arasındadır.

- Anadolu’da işlemeciliğin yaygınlaştığı ilk merkezlerden biri olan Siirt’e çok değişik bakır ürünlerine rastlanılmaktadır.

- Cildinin güzelleşmesini isteyenlerin kullandığı sabun, ciltteki yağ ve asit oranını düzenleyerek akne ve sivilce oluşumlarını engeller, saç kırılmalarını ve dökülmelerini durdurur. Cilde güzellik verir.

-  Üretimi yerli kara kovan peteklerde yapılan Pervari Balı, yurt genelinde önemli bir şöhrete sahiptir. Pervari Balı Türkiye genelinde ünlü, aranan bir baldır. Birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 
 

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 5742 kez gösterilmiştir.